Urszula Lissewska

Urszula Lissewska – bydgoszczanka, matka która musiała oddać własne dzieci

Urszula Lissewska urodziła się 5 września 1920 roku w Bydgoszczy. Jej rodzicami byli Bolesław Lissewski oraz Bronisława z domu Galikowska. Przed wojną Urszula Lissewska uczęszczała do gimnazjum, a po wojnie znalazła swoją wielką miłość i urodziła kilkoro dzieci.

Owocem tej miłości były dzieci, ale jej pierwszy związek nie przetrwał próby czasu. Została zmuszona do oddania dzieci mężowi, który używał argumentu o jej pochodzeniu. Obawiając się SB i reakcji komunistów, w żalu i przy złamanym sercu, ustąpiła tyranowi. Mówiła, że jej życie skończyło się, a dusza pękła na kilkanaście kawałków.  


Urszula Lissewska
Urszula Lissewska na hamaku. Okres międzywojnia.
Urszula Lissewska
Urszula Lissewska jako mała dziewczynka. Prawdopodobnie ul. Świętej Trójcy w Bydgoszczy.
Urszula Lissewska
Urszula Lissewska z mamą w trakcie spaceru po Bydgoszczy. Okres międzywojenny, lata 30-te.
Urszula Lissewska
Komunia Święta Urszuli Lissewskiej. 1928 rok w Bydgoszczy. Na zdjęciu Bronisława Galikowska i Bolesław Lissewski.
Urszula Lissewska
Urszula Lissewska w 1937 roku – czasy konserwatorium.

Urszula Lissewska znalazła miłość

Urszuli udało się znaleźć miłość. Był nią Alek, pochodzący z Mroczy w kujawsko-pomorskim. Po ślubie, zamieszkali razem w Bydgoszczy, potem Warlubiu, kiedy to Alek otrzymał propozycję objęcia stanowiska dyrektora domu dziecka na Mazurach, przeprowadzili się do Mrągowa.
Na prezent ślubny, rodzice podarowali Urszuli gdańskie meble, specjalnie dla niej wykonane. W okresie bydgoskim, Alek był dobrym i kochającym mężem, zależnym od bogatego teścia. Sytuacja zmieniła się drastycznie, kiedy komuniści rozpoczęli akcję propagandową i pacyfikacyjną, skierowaną w posiadaczy i przedsiębiorców.

Urszula Lissewska
Meble zostały oznaczone inicjałami UL – Urszula Lissewska. Posag w większości zaginął lub został rozkradziony przez komunistów.
Urszula Lissewska
Dolna podstawa krzesła stanowiącego posag Urszuli Lissewskiej, który na ślub otrzymała od rodziców.

Zostawiła dzieci dla męża, a sama odeszła

Urszula Lissewska nie była gotowa być matką. Nie miała siły walczyć, gdy była straszliwie atakowana przez uzurpatora i oprawcę, korzystającego ze wsparcia komunistycznej władzy. Liczne potomstwo oraz napięta sytuacja wokół niej – dla komunistów była córką kapitalistów – doprowadziło do jej ucieczki na teren Bydgoszczy. Początkowo, zabrała wszystkie dzieci, ale mąż upomniał się o nie i zażądał ich zwrotu, pod groźbą denuncjacji dla SB. Nie mając wyjścia, wynegocjowała, że dwoje zostaną z nią. Serce matki pękło.

Urszula Lissewska
Urszula Lissewska z dzieckiem. Okres powojenny, zdjęcie z Warlubia powiat Świecie.

Urszula Lissewska na terenie Bydgoszczy przebywała z dwojgiem dzieci. Jerzym i Basią.

Urszula Lissewska
Urszula Lissewska lata 70-te XX wieku. Bydgoszcz.
Urszula Lissewska
Urszula Lissewska pod koniec życia żyła skromnie.

Urszula Lissewska starała się nawiązywać kontakt z dziećmi, ale nowa żona Alka, skutecznie to blokowała. Pochodząca z Włocławka, Jadwiga była osobą niebezpieczną, która nieraz stosowała przemoc wobec Urszuli. Nikt jednak kapitalistce nie pomógł. Urszula miała na tym polu przegrane życie. Straciła prawo do dzieci i ich wychowywania, bo była córką wroga ludu robotniczego.
Jadwiga to była komunistyczna oprawczyni, przedstawicielka włocławskiej biedy i kobieta lekkich obyczajów, bezwzględna i niemoralna. Okradła Lissewską z jej rodzinnego majątku, który sobie przywłaszczyła, a potem wyrugowała jej dzieci ze spadku. Powiedzieć, że była sroką, to nic nie powiedzieć.

Urszula Lissewska - bydgoszczanka, matka która musiała oddać własne dzieci
List Urszuli Lissewskiej z 09.12.1974 rok, skierowany do dzieci za pośrednictwem Jadwigi Ozimek. Str. 1
Urszula Lissewska - bydgoszczanka, matka która musiała oddać własne dzieci
List Urszuli Lissewskiej z 09.12.1974 rok, skierowany do dzieci za pośrednictwem Jadwigi Ozimek. Str.2

Co zrobiła Jadwiga Ozimek?

Wyprzedała skórzane księgi, zapisane ręcznie. Sprzedała rodzinne mapy. Paliła narodowymi bestsellerami w piecu, niszcząc tak książki mające po kilkaset lat. Sprzedała złote i srebrne zastawy rodu Lissewskich. Porąbała rodzinne meble i zniszczyła chińskie wazony. Tłukła ich ćmielowską porcelanę, a skrzypce Stradivariusa rozbiła na ścianie, pozbawiając Urszulę ostatniego cennego skarbu.

Z nienawiści do niej, potrafiła zamontować łańcuch na lodówkę i zamki w szafkach,  pozbawić tym Urszulę i jej dzieci jedzenia na długi czas. Sama w tym czasie wyjeżdżała z Alkiem na zabawy, zabierając swoje dwa bękarty. Bawiła się za pieniądze uzyskane ze sprzedaży dóbr rodzinny Lissewskich. Dzieci Urszuli zmuszała, aby zwracały się do niej – per “mamo”. Swoje bękarty karmiła kiełbasą i mięsem, a dzieci Urszuli jadły chleb moczony w wodzie. Tak mijały lata, a dzieci były torturowane i bite. Pracowały niewolniczo na Jadwigę i jej dwa bękarty. Płacili tym za pochodzenie własnej matki i dziadków.

Ważna historia bydgoszczanki

Historia Urszuli Lissewskiej jest ważna. Pokazuje, co działo się w społeczeństwie polskim po okresie II wojny światowej. Nie nastał czas pokoju. To była dalsza walka. Okres międzywojenny był czasem rozwoju i spokoju, zarówno dla państwa jak i obywateli. Polacy pod zaborami nauczyli się państwowości i mogli to realizować dla siebie. Po 123 latach społeczeństwo polskie dojrzało do własnego państwa. Marzenie to zniszczył komunizm.


Polecam

Prawdziwa miłość z PRL-u

PPR względem zrywu warszawskiego

Aleksander Babicz – żołnierz dywizji im. Tadeusza Kościuszki, który walczył od Lenino do Berlina

Arkady Fiedler mój mistrz pióra

Forbidden Seek po angielsku


Osoby posiadające więcej informacji zachęcamy do kontaktu przez formularz. 


Od Autora:

Do historii tej będziemy wracali. Trwają moje osobiste prace nad całkowitą rekonstrukcją obrazu rodziny Lissewskich.


 

Urszula Lissewska - bydgoszczanka, matka która musiała oddać własne dzieci
Urszula Lissewska – bydgoszczanka, matka która musiała oddać własne dzieci. Na zdjęciu dzieci Urszuli Lissewskiej. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.