Takie sobie bajeczki Rudyarda Kiplinga

Takie sobie bajeczki Kiplinga

Takie sobie bajeczki Rudyarda Kiplinga to pomysł na wieczory z książką. W skład całości, wchodzi 12 opowiadań, przeznaczonych głównie dla dzieci, ale z powodzeniem mogą po nie sięgnąć osoby dorosłe, takie jak ja.
Kiplinga czyta się dość prosto i do tego ciekawie. Mnie Takie sobie bajeczki bawiły, ale w pewnych momentach również zastanawiały.


O czym opowiadają “Takie sobie bajeczki”?

Autor w prosty sposób przedstawia historię wieloryba, który nabawił się swego przełyku i uniemożliwia mu połknięcie człowieka. Dowiadujemy się jak powstał garb u wielbłąda, który był bardzo dumnym stworzeniem i został ukarany garbem. Poznajemy nosorożca, którego historia i spotkanie z Persem wyjaśnia, jak nabawił się swojej skóry. Spotykamy także lamparta i jego towarzysza w łowiectwie – Człowieka.  Wspólnie polowali na pustyni, ale na skutek ucieczki zwierząt i zmiany barwy, musieli sami stać się kolorowi, aby nadal polować. Opowieść wyjaśnia nam, skąd słoń ma tak długą trąbę i jaka rola przypadła w tym krokodylowi.

Kangur i żółwce

Z opowieści o kangurze dowiadujemy się, że kangur był zupełnie innym stworzeniem, które żyło sobie w Australii i dopiero na skutek prośby, skierowanej do jednego z bogów, uzyskał on pomoc w przemianie do godziny piątej (zgodnie z życzeniem). W sprawę został zaangażowany pies Dingo, który gonił kangura tak długo, aż temu wykształciły się silne i skoczne nogi.
Z opowiadania o żółwcach, żyjących w Amazonii, wyłania się historia jeża i żółwia, którzy chcąc przechytrzyć Jaguara, poddają się szybkiej ewolucji, co umożliwiło im przetrwanie.

Abecadło i krab

Ciekawą opowieść o dawnych czasach Autor snuje w opowiadaniach „W jaki sposób został napisany pierwszy list” oraz „Jak powstało abecadło”. Poznajemy przygody dawnych ludzi (żyjących w jaskiniach), którzy na skutek nieumiejętności pisania, źle odczytali wiadomość obrazkową, co z kolei wywołało zabawne nieporozumienia. To skłoniło ich do wymyślenia pisma. Tworzyli, zapisując wyrazy na korze brzozowej.
W opowieści, o krabie, który igrał z morzem, dowiadujemy się o tym, jak Czarnoksiężnik zapewnił zabawy dla każdego ze stworzonych zwierząt, by służyły i nie przeszkadzały synowi Adama. Wyłamał się z tego krab, który był potężniejszy niż obecny krab. Za to, został ukarany zmniejszeniem oraz koniecznością zrzucania skorupy. Otrzymał też w darze szczypce.

Kot i motyle

W opowieści o kocie, który chadzał własnymi drogami, poznajemy dzikiego człowieka, którego udomowiła kobieta oraz różne zwierzęta, które przygarnął człowiek. Kot dostał się do domu człowieka, ale przeszedł rozliczne przygody i na koniec przechytrzył go mężczyzna i pies.
Opowieść kończy przygoda „O motylu, który tupnął nogą”. Poznajemy w niej potężnego władcę, który miał problem ze swoimi 999 żonami. Władca ten miał magiczny pierścień, ale nie używał go do rozwiązania problemów z kobietami. W sprawie pomógł mu obserwowany przez niego konflikt motylej pary.

Wersja elektroniczna książeczki

Podsumowanie

Bohaterowie potrafią rozmawiać z ludźmi, mimo iż są zwierzętami. Autor opowiada wszystko dla dziewczynki, którą nazywa Kochanie Moje. Opowiadania Kiplinga są mądre i pouczające. Rozbudzają wyobraźnie dziecka. Warto, czytając bajki swoim pociechom i sięgnąć po tę książeczkę. Takie sobie bajeczki to lektura dla wszystkich.

Takie sobie bajeczki Rudyarda Kiplinga
Takie sobie bajeczki Rudyarda Kiplinga

Księga Dżungli Rudyarda Kiplinga

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.