Postulaty sierpniowe były listą żądań

Postulaty sierpniowe i zdrada Solidarności dokonana na postulatach sierpniowych

Postulaty sierpniowe były listą żądań przedstawionych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podczas strajków sierpniowych w 1980 roku w Polsce. W przekonaniu wielu osób nie zostały spełnione. Niektórzy mówią wręcz o zdradzie, rozmawiając na ten temat. Skoro, strajkujący godzili się na pewien wspólny kompromis, ryzykując własnych życiem, to przy niedotrzymaniu bronionych i zapisanych haseł przez związki, nie można nazwać inaczej jak “zdradą”. Strajki te były kluczowym momentem w historii ruchu Solidarność i przyczyniły się do powstania pierwszego niezależnego związku zawodowego w Bloku Wschodnim. Pokolenie urodzone w 1980 r. czuje się oszukane i ma prawo do takiej refleksji. Późniejsze pokolenia już same nie wiedzą, o co w tym chodziło.


Główne postulaty sierpniowe


 

  1. Utworzenie niezależnych związków zawodowych: Strajkujący domagali się prawa do tworzenia niezależnych związków zawodowych, które byłyby niezależne od władz państwowych i związane z wolnym wyborem członków.
  2. Swoboda słowa i wolność prasy: Postulowano zniesienie cenzury, zagwarantowanie swobody słowa i wyrażania opinii oraz respektowanie wolności prasy.
  3. Poprawa warunków pracy: Żądano poprawy warunków pracy, w tym skrócenia czasu pracy, podniesienia płac, wprowadzenia świadczeń socjalnych oraz lepszych warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
  4. Reforma systemu edukacji: Domagano się wprowadzenia reformy systemu edukacji, która obejmowałaby dostęp do bezpłatnej edukacji, większą autonomię dla szkół i uczelni, a także zagwarantowanie swobody nauczania.
  5. Ochrona środowiska naturalnego: Wymagano ochrony środowiska naturalnego, w tym poprawy warunków sanitarnych i ochrony zdrowia publicznego.
  6. Ustępstwa wobec religii: Strajkujący żądali większej tolerancji i poszanowania dla praktyk religijnych, w tym likwidacji ograniczeń w budowie nowych świątyń i większej swobody wyznawania religii.
  7. Sprawiedliwość społeczna: Postulowano zmniejszenie nierówności społecznych, zwalczanie korupcji oraz zapewnienie sprawiedliwości społecznej i równego traktowania.
Postulaty sierpniowe
Lech Wałęsa w siedzibie Solidarności, 1980 r., 10 lat po podpisaniu zobowiązania do współpracy z SB (fot. Chuck Fishman/Getty Images; IPN). Źródło: TVP Info

Wałęsa powinien się wstydzić

Lech Wałęsa dotrzymał kwestii religijnych, zawierając w 1993 roku umowę konkordatową z Watykanem, na podstawie której zwiększono dochody księży i Kościoła Katolickiego.

Lech Wałęsa i konkordat z Watykanem

Dzięki Lechowi Wałęsie mamy stan środowiska naturalnego – jeden z gorszych w UE. Zdrowie publiczne – jedne z najgorszych usług w Europie – niedostępne dla biednych i mniej uposażonych. Największe spustoszenie, poczynił Lech Wałęsa w kwestiach pracowniczych. Dzięki niemu, Polacy za tę samą pracę, otrzymują mniejsze wynagrodzenie niż na Zachodzie, a z ich podatków finansuje się KK.

Nie mówiąc już o ograniczaniu praw pracowniczych, nędznych umów zleceń i wykorzystaniu pracowników. Ktoś mógłby powiedzieć, że nie jest to wina Wałęsy. Otóż jest. Głupota nie zwalnia z odpowiedzialności. Człowiek ten budował swoją karierę, opierając się na oszustwie ludzi w zakresie realizacji postulatów sierpniowych. Efektem ich wdrożenia było osłabienie państwa i rozrost karier elit Solidarności, które wzbogacały się kosztem robotnika.

Nagły wysyp nowych elit

Wszyscy mieli równo i raptem wyrosły ogromne fortuny. Tylko pogratulować przedsiębiorczości. W normalnych warunkach byłby Trybunał Stanu i wiadoma kara, stosowana od starożytności. W Polsce nie ma kary i nie ma winy, gdyż decydenci i ich rodziny wspólnie z Kościołem zbudowali majątki, opierając się na przywłaszczeniu dóbr Polek i Polaków, oszukując naród rzekomym ustępstwem postulatów sierpniowych.

Lech Wałęsa i TW Bolek

Czym były owe postulaty sierpniowe?

Postulaty sierpniowe stanowiły fundament dla późniejszych rozmów i negocjacji, prowadzonych pomiędzy rządem komunistycznym a przedstawicielami Solidarności. Choć nie wszystkie żądania zostały w pełni spełnione, strajki sierpniowe i postulaty sierpniowe miały znaczący wpływ na przemiany polityczne w Polsce, prowadząc do podpisania porozumień sierpniowych i otwarcia drogi do powstania ruchu Solidarność.
Ruch ten oszukał i zwiódł Polaków. Uznawany na Zachodzie za bohaterski, wymaga analizy. Powierzchownie, można uznać jego pozytywny wpływ na rozwój demokracji. Dogłębnie, uznać należy negatywne wpływy, celowe hamowanie postępu i brak rozwoju praw pracowniczych oraz nierówności. Kto na tym korzysta? Kościół katolicki, który osiągnął konkretne i wymierne korzyści finansowe. Dlatego, delegalizacja tej instytucji, wydaje się w przyszłości koniecznością dziejową.

Po ostatnich doniesieniach mediów w Polsce, w trakcie trwającej kampanii do Sejmu i Senatu w roku 2023 wyszła na jaw informacja o interesach żony Mateusza Morawieckiego związanych z kupnem oraz sprzedażą działek od Kościoła. Mowa o działkach, które Kościół otrzymał od polskiego państwa za darmo. Ponoć transakcja pozwoliła zmonetyzować kwoty powyżej 15 mln zł. Jeżeli byłaby to prawda to pokazuje to pewną skalę i prawidłowość w działaniu obozu tzw. Solidarności. 


Żona premiera sprzedała działki kupione od Kościoła za blisko 15 mln zł


Konkluzja

Postulaty sierpniowe i sam Lech Wałęsa byliby może i całkowicie pozytywni. Ludzie nie chcieli źle, ale po raz kolejny widzimy działanie i negatywny wpływ Kościoła. W każdym aspekcie rozwoju i życia Polski, pełni on bardzo szkodliwą rolę, a jego działalność przyczynia się do degradacji narodu polskiego i zmniejszenia jego szans na rozwój w cywilizowanej Europie. Działki przez Morawieckich zostały nabyte za 700 000 zł. Sprzedane za 15 mln. Kościół otrzymał nieruchomości za darmo, w ramach realizacji Postulatów sierpniowych. 

Najbardziej ryzykowali i walczyli o demokrację robotnicy. Najmniej na tym też skorzystali. Zupełnie obiektywnie, dla wszelkiej maści polityków czy związkowców, powinien być to wstyd. Postulaty sierpniowe nie były dla wszystkich. 

Lech Wałęsa i konkordat z Watykanem

Pokolenie urodzone w 1980 r. czuje się oszukane i ma prawo do takiej refleksji. Późniejsze pokolenia już same nie wiedzą, o co w tym chodziło.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.