Miłość u Owidiusza

Miłość u Owidiusza

Miłość u Owidiusza rozpatrzymy na podstawie jego Sztuki kochania. Publius Ovidius Naso, znany twórca Metamorfoz i Sztuki kochania, doskonale rozumiał problemy damsko – męskie.


Czasem ciężko się czegoś dowiedzieć

Na lekcji języka polskiego czy historii, uczeń nie ma szans na poznanie tych faktów w pełni, gdyż nie są one zgodne z linią programową partii rządzącej i Kościoła katolickiego.
W drugiej części księgi, Sztuka kochania, mówi że nie uprawiałby miłości z kimś dla pieniędzy, bez miłości i czułości, z kobietą przekupną i chłopcem (wzorem greckiej pederastii). Higiena, o którą w Rzymie było ciężko, zadecydowała. Proszę zwrócić uwagę, że dla greckich czy rzymskich elit, kwestia współżycia seksualnego czy też biseksualizmu stanowiła rzecz normalną. Średniowiecze i katolicyzm, zaważyły na prześladowaniach i ukrywaniu preferencji seksualnych.

Treść “Sztuki kochania”

Higiena to warunek dobrej miłości

Badania potwierdzają, że Rzym nie był takim wzorem czystości, jak przypuszczano. Dowodem na to są liczne drobnoustroje, które rozwinęły się wówczas, a ich pochodzenie brało się od kału. Skutek nie mycia rąk i używania fekaliów, jako nawozu.
Owidiusz skupił się na relacjach damsko – męskich. Jest nieco zły na swoje czasy, w których miłość straciła na swej intymność.
W bogatych rzymskich mieszkaniach, ludzie chodzili czysto ubrani i wyperfumowani. Nie wykluczało to występujących wówczas plag pcheł i wszy, które usuwano naklejając na miejsca ich występowania plastry. Ciekawa metoda wyłapywania pasożytów. Owidiusz dużo miejsca poświęca higienie, która stanowi ważny warunek dla dobrej miłości.

Miłość u Owidiusza, musi być intymnością dwojga ludzi. Nie wolno się nią nikomu chwalić. Przyrównuje w tekście, że nawet dziki człowiek, który żył w lesie zachowywał intymność, kryjąc się w jaskiniach i wśród gałęzi.

Owidiusz jest dumny z własnej twórczości

Ale nie dość, że me wiersze
dały ci lubą w objęcia.
Nauczę cię, jak zachować
na stałe miłość dziewczęcia.

Miłość u Owidiusza jest wolna od eliksirów 

Owidiusz, jest zdecydowanym przeciwnikiem magicznych mikstur. Wiele osób myśli, że cudowne eliksiry działają. Nic z tych rzeczy, według piewcy miłości.

Nie używać żadnych mikstur i zaklęć.
Na bok więc magiczne płyny,
na bok trujące odwary!
Do szaleństwa doprowadzą
najzdrowszego takie czary.

Istnieją prostsze metody pozyskania kochanki, doskonalsze niż płyny i eliksiry

Owidiusz tego nie ukrywa, zdradzając metodę. Propaguje proste zasady, który wynosi z własnego doświadczenia. Zdradza preferencje i porównuje to nawet do zwyczajów bogów, do których odwołuje się w Sztuce kochania.

Bądź miłym, będziesz kochanym.
Łącz ciała i duszy piękno,
albowiem zalety ducha
nawet czasu się nie zlękną.

Miłość u Owidiusza rozpatrzymy na podstawie jego Sztuki kochania. Publius Ovidius Naso, znany twórca Metamorfoz i Sztuki kochania, doskonale rozumiał problemy damsko – męskie.
Miłość u Owidiusza to miłe słowo i uśmiech, to pokarm miłosny. Trzeba karmić tym kobietę, aby chciała dłużej przy nas pozostać. Nie można się z kochanką kłócić. Miłość nie zna prawa, jedynie uczucie wiąże ze sobą ludzi.

Radą dla mężczyzn jest oddanie się nauce, która kształtuje ducha

Fizyczność łatwo przemija. Wnętrze człowieka nie przemija. Można wiedzę wykorzystać, aby zaimponować kobiecie. Zdaniem poety, to dobra inwestycja, która zawsze owocuje, bo jest czym kobiecie zaimponować.

Studiuj sztuki i nauki.
Piękno ducha nie przeminie.
Ulisses dzięki wymowie
zawojował dwie boginie.

Porady miłosne

Miłe słowo i uśmiech, to pokarm miłosny. Trzeba karmić tym kobietę, aby chciała dłużej przy nas pozostać. Nie można się z kochanką kłócić. Miłość nie zna prawa, jedynie uczucie wiąże ze sobą ludzi.
Bogaci nie mają tylu dylematów, co biedni. Dlatego poeta mówi do biednych, co mają robić, aby zaimponować kochance. Bogaty nic nie musi oferować, wystarczą mu pieniądze, a biedny musi mieć coś do zaoferowania.

Miłość bogatych jest inna.
Nie potrzebuje mych nauk
ten, który ma coś do dania.

Kobiecie należy usługiwać

Nie wolno jej naciskać, kiedy jest zła. Osiągnąć sukces można chwaląc ją i przytakując jej. Poniesie się klęskę, kłócąc się z nią. Dobry kochanek, zawsze wytrzyma wszelkie burze i kłótnie. Będzie wiedział, co zrobić, a kiedy to przetrwa, czeka go spełnienie. Mężczyzna kłótliwy będzie przegrany.
Nie wolno się spóźnić na żadne spotkanie. Być trzeba punktualnie, a kiedy skinie palcem przybyć co sił do niej.
Prawdziwy i namiętny kochanek, wzorem Heraklesa, nie może obawiać się poniżenia przed kochanką. Miłość wymaga poświęceń.

Miłość jest obrazem wojny.
Tchórze opuszczą jej znaki.
W słodkich obozach kochania
musisz znosić trud wszelaki.

W miłości należy się poświęcać. Kobiety uwielbiają, jak dla nich specjalnie coś się robi

Gdy nie możesz do kochanki
dostać się zwyczajną drogą,
gdy napotkasz drzwi zamknięte,
nie popadaj w rozpacz srogą.

Wleź na dach… Po trudnej drodze
poprowadzi cię kochanie.
Lub wślizgnij się górnym oknem
zdradziecko a niespodzianie.

dzie zachwyconą wiedząc,
jak się naraziłeś dla niej,
i bezczelnej twej śmiałości,
jestem pewien, że nie zgani.

Pieniądze przyciągają miłość u Owidiusza 

To jest niedobre, ale tego się nie da powstrzymać. Tacy są ludzie. Nie ma się tym, co przejmować. Można zdobyć kochankę w inny sposób, oferując inne rzeczy, dostępne śmiertelnym poza pieniędzmi. Wytrwałością i czułością, przyznawaniem racji i chwaleniem, można kobietę utrzymać przy sobie.

Nawet dziki barbarzyńca,
nieogładzony, nieczuły,
może być pewien tryumfu,
jeśli ma pełne szkatuły.

Żyjemy dziś w złotym wieku.
Wszystko otrzymasz za złoto.
Ta, co nawet słynie cnotą,
nagradza złoto pieszczotą.

Miłość u Owidiusza należy rozwijać, a z czasem przerodzi się w prawdziwą namiętność

Miłość, słaba na początku,
gdy przechodzi w nawyknienie,
coraz bardziej potężnieje,
zmienia się w żywe płomienie.

Przestroga przed pozostawieniem kobiety z drugim mężczyzną

Zgodnie z zaleceniami, nie wolno kobiety pozostawić pod dachem z innym mężczyzną, tak jak uczynił to Menelaos z Heleną, która pozostała w towarzystwie Parysa. Ten porwał ją i uprowadził do Troi, co spowodowało początek wielkiej wojny. Wszyscy wiemy — krew nie woda.

Po kłótni, od których nie są wolni kochankowie następują wspaniałe chwile, które łagodzi wspólne kochanie.

Po uspokojonym gniewie
i po zakończeniu sprzeczki
tym tkliwiej łączą swe dzióbki
pogodzone gołąbeczki.

Owidiusz zaleca, aby nie sprawdzać kobiet i nie zwracać im uwagi. Nie wolno także przejmować się przelotnymi zdradami, sam jednak przyznaje, że te go złoszczą.

Jeśli cię zdradza przelotnie,
mów sobie: «Cóż to mi szkodzi?»

O miłości nie wolno opowiadać i się tym chwalić. Kochankowie powinni milczeć, nad tym co ze sobą robili

Źle robią, co swym triumfem
nazbyt rozgłośnie się szczycą.
Tajemne sprawy miłości
powinny być — tajemnicą.

Owidiusz jest zwolennikiem starszych kochanek, które uważa za bardziej doświadczone w miłości.

Ale najpierwszej młodości
obce są owe zalety.
Mają je — jedynie tylko
dojrzalsze nieco kobiety…

Niechaj inni młode wino
zapijają — do stu katów.
Ja pić pragnę stare trunki
z czasu dawnych konsulatów…

Rady Owidiusza odnoszące się do kochanka

Dobry kochanek, nie może być tylko piękny i wyrazisty, cechować ma go odpowiednie usposobienie i czułość. Kobieta wymaga uwagi, szacunku i odrobiny czułości. Niektóre uwielbiają, jak powtarza im się, że mają rację.

Sprawny kochanek zdziała cuda

Upór, odpowiednia rozmowa i uwaga okazywana kobiecie, sprawią, że poczuje się ona odpowiednio bezpieczna. I wtedy, zaczyna dopiero realizować własne fantazje, dotyczące intymnego przeżycia.
W odpowiednich warunkach, wprawny kochanek może zdziałać cuda. Wierność bywa zaletą, ale we wszystkich chyba czasach, łatwiej było zdobywać, niż utrzymać i natrafić na prawdziwą miłość. No, ale czym jest, owa, prawdziwa miłość?
Życie to nieustanna gra pozorów, nie zawsze uczciwa. I nawet w małżeństwie trzeba wiedzieć, co i jak robić.

Prawdziwa miłość u Owidiusza to ideał związku, który może się zdarzyć

Pełna doznań i namiętności, uniesień i wolnych harców. Czerpiemy wszystkim, co mamy i dajemy całego siebie. Niektórzy uważają, że wolne związki to cecha dawnych czasów. Owidiusz także narzekał, jak my, na to samo. Porównywał swoją epokę z dawniejszym okresem, uważając że wówczas ludzie żyli intymniej i moralniej (rzecz względna, lecz on tak rozważał).
Owidiusz jest ponadczasowy w kwestiach odnoszących się do relacji międzyludzkich z zakresu miłości. I dobrze, bowiem miłość wymaga poświęceń.

Jak poderwać kobietę?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.