Dian Fossey obrończyni górskich goryli

Dian Fossey obrończyni górskich goryli

Dian Fossey to według mnie, jedna z największych i najbardziej kontrowersyjnych indywidualności kobiecych świata naukowego epoki XX wieku. Bohaterka i wielki człowiek czynu. Znamy film „Goryle we mgle” i zachwycamy się jego pięknem. Rozumiemy i staramy się w jakikolwiek sposób oddziaływać na to, co dzieje się na naszym świecie. Takie zadanie na siebie wzięła Dian Fossey.


Goryle we mgle

Film w reżyserii Michaela Apteda, który miał swoją premierę w 1988 roku. Doskonała rola Sigourney Weaver. Film biograficzny, a jednocześnie dramat. Wspaniała obsada, kreacja i doskonałe odzwierciedlenie życia naukowczyni.

Kim była Dian Fossey?

Dian Fossey urodzona w Kalifornii w 1932 roku. Została zamordowana przez kłusowników 26 grudnia 1985 r., w górach Yirunga (Rwanda). Amerykańska prymatolog, specjalistka w dziedzinie etologii, badaczka goryli górskich. Przed wyjazdem do Afryki, pracowała jako terapeutka dzieci upośledzonych w Louisville (stan Kentucky). Swoje zainteresowanie przeniosła z ludzi na innych przedstawicieli rzędu Naczelnych (Primates).


Sylwetka Dian Fossey ze strony PTE
Dian Fossey w Encyklopedii Britannica


Dian Fossey w Afryce

W 1967 r. wyjechała do Rwandy i zamieszkała w Stacji Badawczej Karisoke, gdzie prowadziła obserwacje górskich goryli. Trzy lata po zamieszkaniu w Afryce, w 1970 roku zaczyna pracę doktorską w Sub-Department of Animal Behaviour Uniwersytetu Cambridge w Madingley, gdzie po czterech latach uzyskuje tytuł doktora. Nadal łączy jednak pasję badacza terenowego z rolą naukowca, dzieląc czas między uniwersytet, a badania w swoim ośrodku. Treść swojej pracy doktorskiej opublikowała w książce „Goryle we mgle”.

Dian Fossey
Gdy patrzymy na Dian Fossey i jej dzieło, to przeraża rozmiar krzywd, ale zdumiewa to, jak wielce może poświęcić się człowiek dla innych. Gdyby ludzie byli jak Dian, świat stałby się rajem. Zdjęcie ze zbiorów Encyklopedii Britannica. Tryb dostępu: https://www.britannica.com/biography/Dian-Fossey

Badania, które prowadziła Dian Fossey

Badania, które prowadziła Dian Fossey mają niezwykłą wartość naukową: zawierają starannie udokumentowaną historię poszczególnych osobników, opis obserwacji trwających niekiedy przez całe życie danego osobnika, charakterystykę ich osobowości, zachowań itd. Głównym celem życia Dian Fossey była walka o ochronę różnych gatunków ginących zwierząt, a zwłaszcza górskich goryli, zabijanych przez kłusowników.
Z poświęceniem i odwagą walczyła z kłusownikami o wolność goryli, niszcząc wnyki i sidła, ale także paliła chaty kłusowników, podobno też torturowała schwytanych kłusowników i okaleczała im bydło. Doprowadziło to do zmniejszenia się kłusownictwa w Rwandzie.

Dian Fossey walczyła z każdym, kto zabijał goryle

W Afryce Zachodniej kwitnie handel egzotycznymi „pamiątkami”, głowę goryli uważa się za najpiękniejsze trofeum przywiezione z Czarnego Lądu, a goryle łapy za cenne i najmodniejsze popielniczki.
Mimo wycieńczenia i choroby, nie ustawała w pracy i walce z kłusownikami. Była główną inicjatorką powstania Międzynarodowej Ligi Ochrony Naczelnych.

Posługując się przykładem goryli, Dian Fossey chciała pokazać światu, że każdy gatunek nie jest jedynie integralną częścią przyrody danego kraju, ale elementem ekologicznej harmonii naszej planety.

Dian Fossey zamordowana znaleziona ze śladem maczety w głowie

W 1985 roku, Dian Fossey została znaleziona martwa, w swoim górskim domu w prowincji Ruhen-geri, ze śladami po ciosie maczetą. Jej śmierć do dziś budzi kontrowersje, jako sprawców przez wiele lat wskazywano na kłusowników. Obecnie przeważa pogląd, że jej morderstwo zlecił Protais Zigiranyirazo – gubernator prowincji, któremu przeszkadzała jej działalność. Jaka jest prawda, nie wiadomo. Jednakże człowiek ten, kilka lat później, zasłynął jako organizator szwadronów śmierci, które przyczyniły się do śmierci ponad 800 000 mieszkańców Rwandy.

O takich ludziach jak Protais Zigiranyirazo nie mówi się wiele, gdyż wielu takich śmieci ludzkich jak on, służą biznesom Wielkiej Brytanii, USA i Chin. Za swoje mordy na ludziach, nigdy nie został skazany.

Dian Fossey spoczęła obok ukochanych goryli

Fossey została pochowana w pobliżu goryli, o które przez całe życie walczyła. Bez wątpienia jej największą zasługą było obalenie mitu o wielkiej agresji czy wręcz krwiożerczości goryli.
Jej wieloletnie obserwacje terenowe dowiodły, że jest to najbardziej pokojowo nastawiona małpa człekokształtna. Obok wielu odkryć, dokonanych dzięki pionierskim badaniom zachowania goryli, jej największym osiągnięciem, wydaje się być zwrócenie uwagi świata na problem ochrony tych człekokształtnych małp.


Polecam

Aleksander Babicz – żołnierz dywizji im. Tadeusza Kościuszki, który walczył od Lenino do Berlina

Urszula Lissewska; bydgoszczanka, matka która musiała oddać własne dzieci


 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.